30 septembrie 2022
16.7 C
București

Loredana Marin a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Budva

De citit...

Sportul continuă să ne aducă vești bune, competitorii români reușind să facă performanță și în aceste vremuri grele în care trăim. Loredana Marin și-a adjudecat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Budva (Muntenegru). Pugilista din România a învins-o în finala categoriei 60 kg pe rusoaica Vladlena Bezlapova.

Loredana este legitimată la CSM Călăraşi. Pentru a ajunge la medalia de aur, sportive noastră a învins-o în sferturi pe bulgăroaica Ana-Maria Dialova, iar în semifinale a câştigat în faţa Cristinei Chiper (Rep. Moldova).

România a încheiat competiţia cu două medalii, Adrian Preda obţinând bronzul la categoria 56 kg.

România a aliniat 13 sportivi la Europenele de juniori de la Budva, opt la masculin şi cinci la feminin.

Autor: Mihai Colț